Neler yeni

DSİ Personeli Resulayn'daki Terör Saldırısında Şehit Oldu

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
22,376
Barış Pınarı Harekatı bölgesi sınırları içerisindeki Rasulayn (Suriye) kentinin güneyinde Tel Temir hattında terör örgütü PKK/YPG tarafından düzenlenen havan saldırısında hedef alınan iş makinasının operaötürü Cihan Gökkaya şehit oldu. Balıkesir'de DSİ personeli olarak çalışan operatör Cihan Gökkaya'nın cenazesi, Türkiye'ye getirildi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sosyal medya hesabından saldırıyı kınayarak, "Rasulayn'da, hain terör örgütü PKK'nın saldırısı sonucu şehit olan Devlet Su İşleri personelimiz Cihan Gökkaya'ya Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve aziz milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Makamı âli, ruhu şâd olsun." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, terör saldırısında şehit olan DSİ personeli için taziye mesajı yayımladı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Barış Pınarı Harekat Bölgesinde terör örgütünün saldırısında şehit olan DSİ personelimiz, çalışma arkadaşımız Cihan Gökkaya’ya Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Bakanlık teşkilatımıza başsağlığı diliyorum” dedi.

Devlet Su işlerinin Suriye Çalışmaları

Devlet Su İşleri
Genel Müdürlüğü, Suriye'de Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarının gerçekleştirildiği bölgelerde halkın temiz su ihtiyacının karşılanması amacıyla sondaj ve su kuyularının ıslahına yönelik çalışmalar yapıyor.

DSİ Tarafından Suriye'de Su Sondaj Çalışmaları Yürütülüyor

Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde yürütülen çalışma kapsamında, Çobanbey, El Bab, Azez, Marea ve Darmik'te 101 su kuyusuyla 705 bin kişiye yetecek temiz içme ve kullanma suyu temin edildi.

Savaştan Etkilenen 60 Kuyuda Bakım ve Onarım Çalışması Yapıldı

Bu harekâtla terörden temizlenen yerleşim yerlerinden El Bab şehir merkezi, civar yerleşim yerleri Bza'a ve Kabasin ile Karadağ Askeri Üs Bölgesi'ne mevcut olan kuyulardan kullanma suyu sağlandı.

Bölgede teröristlerden arındırılan yerlerdeki içme suyu kuyularının bağlantı hatlarının yapılması için ihale de açılırken, bu kapsamda Çobanbey'de 3, Sosian'da 7 ve Zilif'te 1 olmak üzere 11 kuyu devreye alındı. İsale hattı üzerinde 119 sanat yapısı yapıldı. 2 adet 100 metreküp hacminde servis deposu ve 1 adet 1000 metreküp hacminde yükleme deposu inşa edilerek, El Bab şehir merkezinde bulunan 10 bin metreküp hacmindeki depoya iletildi.

Zeytin Dalı Ve Barış Pınarı Harekât Bölgelerine Su Sağlandı

Zeytin Dalı Harekâtı ile terörden arındırılan bölgelerde açılan içme suyu tesislerinin bakımı, onarımı ve işletilmesi işi de DSİ tarafından yürütülüyor.

Barış Pınarı Harekâtı bölgelerinden Resulayn ve Telabyad'da 36 su sondaj kuyusu ile 510 bin kişiye yetecek temiz içme ve kullanma suyu temin edildi. Ayrıca, 10 ayrı noktada su kuyularının ıslahı gerçekleştirildi.

DSİ, Türkiye'de, Suriye'de yerinden edilmiş insanların barındığı kamplarda da su sondaj çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, Şanlıurfa'da 9, Kahramanmaraş'ta 16, Adana'da 5 olmak üzere toplamda 30 su sondaj kuyusuyla yaklaşık 650 bin kişiye yetecek temiz içme ve kullanma suyu sağladı. Kamp bölgeleri dışında da Kilis başta olmak üzere belediyelere katkı sağlanması amacıyla 42 su sondaj kuyusu açıldı.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.###/haber/dsi-personeli-resulayndaki-teror-saldirisinda-sehit-oldu-1897
 
Printable Calendar 2022restolinkeçiören çilingirbağlama büyüsürestolin complaintsrestolin reviewdiyarbakır escort bedava hesaplarşekilli nickU-EtdsDekorasyon