Neler yeni

Araştırma: Maske takanlar daha çekici bulunuyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
22,376
Cardiff Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaptıkları çalışmada Covid önlemi olarak kullanılan maskenin hem erkekler hem de kadınlar tarafından "çekici" bulunduğunu keşfetti.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/11-2021/7(12).png

İngiltere’de yer alan Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hem erkeklerin hem de kadınların, yüzlerinin alt yarısını kapatan bir maskeyle daha çekici göründüklerini öğrendiklerinde şaşırdıklarında açıkladı.
Ayrıca, modaya uygun renkli ve desenli maskelerin varlığına rağmen, tek kullanımlık cerrahi maskeyle kaplı bir yüzün çok daha çekici olarak kabul edildiği görüldü.

Cardiff Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Michael Lewis, pandemiden önce yapılan araştırmaların genellikle hastalıkla ilişkilendirdiği için çekiciliği azalttığını gösterdiği belirterek, "Maskelerin her yerde bulunmasından bu yana, durumun değişip değişmediğini test etmek ve maske türünün herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak istedik.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/11-2021/96(10).png

MAVİ CERRAHİ MASKE GÜVEN VERİYOR
Çalışmamız, tıbbi maske takılan yüzlerin en çekici kabul edildiğini gösteriyor. Bunun nedeni, sağlık çalışanlarının mavi maske takmasına alışmamız ve şimdi bunları bakım veya tıp mesleğindeki insanlarla ilişkilendirmemiz olabilir. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir zamanda, tıbbi maske takmayı güven verici bulabilir ve böylece kullanıcıya karşı daha olumlu hissedebiliriz” dedi.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/11-2021/65(8).png

Katılımcılar, bez maske takanların, maskesiz veya kitap tarafından yüzleri kısmen gizlenmiş olanlardan önemli ölçüde daha çekici olduğunu söyledi. Ancak, tek kullanımlık cerrahi maske takanlar kadınlara çok daha çekici geldi.

Lewis, "Sonuçlar, pandemi öncesi araştırmalara ters düşüyor. Pandemi, maske takanları nasıl algıladığımız konusunda algımızı değiştirdi. Maske takan birini gördüğümüzde artık 'o kişide bir hastalık var, benim uzak durmam gerekiyor' diye düşünmüyoruz.

Bu, evrimsel psikolojiyle ve eş seçimiyle ilgili bir durum. Cerrahi maske takan biri doktorlarla ilişkilendirildiğini için daha güvenilir ve saygın olarak algılanıyor” dedi.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/11-2021/32(8).png

GÖZLER ÖN PLANA ÇIKIYOR
Diğer taraftan, Lewis, maskelerin dikkati gözlere yönelttiği için insanları daha çekici hale getirmesinin de mümkün olduğunu söyledi. Diğer çalışmaların, kısmen beynin eksik boşlukları doldurması ve genel etkiyi abartması nedeniyle, bir yüzün sol veya sağ yarısını kapatmanın insanları daha çekici gösterdiğini bulduğunu söyledi.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/11-2021/dg.png

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/arastirma-maske-takanlar-daha-cekici-bulunuyor-37124
 
Printable Calendar 2022restolinkeçiören çilingirbağlama büyüsürestolin complaintsrestolin reviewdiyarbakır escort bedava hesaplarşekilli nickU-EtdsDekorasyon